Planując budowę domu energooszczędnego lub pasywnego wentylacja mechaniczna będzie koniecznością. Dom, któremu nadajemy takie cechy musi być idealnie szczelny ale i odpowiednio wentylowany. Dobrze zaizolowane fundamenty, gruba warstwa ocieplenia ścian i dachu , ciepłe okna, które dostarczą do środka powietrze tylko wtedy, gdy się je roszczeni robi z naszego domu termos. Zatem jeśli nasz dom nie zostanie wyposażony w odpowiednią wentylację, która wymusi obieg powietrza to nie ma jej wcale.
Wentylacja mechaniczna bo o niej mowa dostarcza świeże zewnętrzne powietrze usuwając powietrze zużyte. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii.
Zasada pracy wentylacji mechanicznej jest następująca: powietrze zużyte jest usuwane z kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś do salonu i sypialni. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią), a także np. suszarnie/pralnie. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych – są to tzw. pomieszczenia transferowe: są one wentylowane równie skutecznie, jednak nie ma w nich anemostatów. Garażu oraz kotłowni zazwyczaj nie wentyluje się mechanicznie.
Każdy dom – w zależności od układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych jest wentylowany w inny sposób. Dlatego do każdego z projektu domu przygotowany jest oddzielny projekt rekuperacji. Nie jest możliwe skorzystanie z projektu od kolegi czy sąsiada przy zupełnie innym projekcie domu.